İlaçlar

Organ Naklinde Kullanılan İlaçlar

Vücudunuzun takılan böbreği reddetmemesi (rejeksiyon) için immün sistemi baskılayan (immunosupresif) ilaçlar kullanacaksınız. İmmün sistem vücudun savunma (bağışıklık) sistemidir, hastalık yapan etkenlere karşı vücut direncini sağlar ve savunmasından sorumludur. İmmünosüpresif ilaçlar böbrek reddedilmesini önlerken vücudun bağışıklık sistemini baskılar, zayıflaştırır ve vücudunuzun enfeksiyonlara yatkınlığını arttırır. Organ naklinde kullanılan immunsupresif ajanlar:

  Organ naklinde kullanılan aşağıdaki ilaçlar hakkında genel bilgi için başlıkların üstüne tıklayınız.
 • Kalsinörin  inhibitörleri
 • Diğer immunuosupresifler
 • Steroidler
 • Bağışıklık Sistemini Baskılayan Diğer İlaçlar
 • Nakilden sonra bu ilaçlardan hangilerini kullanacağınıza nakil doktorlarınız karar verir. 
  Bu ilaçların adlarını, görünümlerini, günde hangisinden kaç tane içeceğinizi, hangi ilacın ne işe yaradığını ve yan etkilerini öğrenmeniz gerekir.
  Bu ilaçları takılan böbrek vücudunuzda kaldığı sürece her gün kullanacaksınız. Eğer kullanmazsanız  vücudunuz takılan  böbreği reddedebilir.
  Hastanede, kendinizi hazır hissettiğinizde ilaçların kullanımı  ve etkileri size anlatılacaktır. Hastanede bulunduğunuz süre içinde ilaçlarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini  öğrenmemiz beklenmektedir. Bu program taburcu olmadan önce kendinize güveninizi artıracaktır.

  Kullanacağınız diğer ilaçlar, immünosüpresif ilaçların ciddi yan etkilerini önlemek veya diğer sağlık sorunlarınız için olabilir. Önerilen tüm ilaçları düzenli şekilde kullanmanız sağlığınız açısından çok önemlidir .
  İlaçlarınızı ve nasıl kullanılacağını bilmek sizin sorumluluğunuzdur... 
  Bu tedavi sırasında canlı virüs aşısı olmamanız gerekmektedir.
  Her hastanın kişisel özelliklerine göre tedavisi ve kullandığı ilaçlar farklı olabilir.